Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan;I. Ankara,II. Zürih,III. Atinaantlaşmalarından hangileri Kıbrıs Sorunu'nu çözmeye yöneliktir?A)Yalnız IB) Yalnız IIC) Yalnız IIID) I ve IIE) II ve III

Soru:

T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük · 2024-01-15 00:20:53

Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan;

I. Ankara,

II. Zürih,

III. Atina

antlaşmalarından hangileri Kıbrıs Sorunu'nu çözmeye yöneliktir?

A)Yalnız I
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) I ve II
E) II ve III

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:21:45

Adım 1: Öncelikle anlaşmaların adlarını ve ne zaman imzalandıklarını bilmemiz gerekir.

• I. Ankara Anlaşması: 1921 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanmıştır.
  • II. Zürih Anlaşması: 1959 yılında Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık arasında imzalanmıştır.
  • III. Atina Antlaşması: 1963 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanmıştır.

Adım 2: Bu soruda bizden Kıbrıs Sorunu'nu çözmeye yönelik antlaşmaların hangileri olduğunu bulmamız isteniyor.

• Kıbrıs Sorunu: 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra ortaya çıkan bir sorun olmuştur. Kıbrıs adasında yaşayan Türk ve Yunanlılar arasında etnik ve dini sorunlar yaşanmıştır.

Adım 3: Şimdi de anlaşmaları tek tek inceleyerek Kıbrıs Sorunu'nu çözmeye yönelik olup olmadıklarını belirleyelim.

• I. Ankara Anlaşması: Bu anlaşma doğrudan Kıbrıs Sorunu ile ilgili değildir, ancak anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan savaş sona ermiş ve iki ülke arasında bir barış dönemi başlamıştır.
  • II. Zürih Anlaşması: Bu anlaşma Kıbrıs Sorunu'nu çözmek üzere imzalanmıştır. Anlaşma ile Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuş ve adanın yönetimi Türk ve Yunanlılar arasında paylaşılmıştır.
  • III. Atina Anlaşması: Bu anlaşma Kıbrıs Sorunu'nu çözmek üzere imzalanmamıştır. Anlaşma, Türkiye ile Yunanistan arasında ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla imzalanmıştır.

Adım 4: Sonuç olarak, sorunun cevabı B şıkkı "Yalnız II" dir. Çünkü sadece Zürih Anlaşması Kıbrıs Sorunu'nu çözmek üzere imzalanmıştır.