Yatay sürtünmesiz tabla üzerindeki m kütleli bir cisim tabla ile birlikte ω açısal hızı ile dönmektedir.m kütlesinin kuvvet diyagramı çizildiğinde cisim üzerindeki merkezcil kuvvet ve ivmenin yönü aşağıdaki seçeneklerden hangisinde doğru verilmiştir?A)-B) -C) -D) -E) -

Soru:

Fizik · 2024-01-15 00:20:57
Ödev Yardım Forum

Yatay sürtünmesiz tabla üzerindeki m kütleli bir cisim tabla ile birlikte ω açısal hızı ile dönmektedir.

m kütlesinin kuvvet diyagramı çizildiğinde cisim üzerindeki merkezcil kuvvet ve ivmenin yönü aşağıdaki seçeneklerden hangisinde doğru verilmiştir?

A)-
B) -
C) -
D) -
E) -

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:32:44

Adım 1: Merkezcil Kuvvetin Yönü

• Merkezcil kuvvet, bir cismin dairesel bir yolda hareket etmesini sağlayan kuvvettir.
  • Merkezcil kuvvet, cismi dairesel yolun merkezine doğru çeker.
  • Merkezcil kuvvetin yönü, cismin dönüş yaptığı noktaların merkezine doğru yönlendirilmiştir.

Adım 2: İvmenin Yönü

• Bir cismin ivmesi, hızının zaman içindeki değişimidir.
  • Dairesel hareket yapan bir cismin ivmesi, merkezcil ivmedir.
  • Merkezcil ivmenin yönü, cismin dönüş yaptığı noktaların merkezine doğru yönlendirilmiştir.

Cevap: C) -

• Yatay sürtünmesiz tabla üzerindeki m kütleli bir cisim tabla ile birlikte ω açısal hızı ile dönmektedir.
  • Cisim üzerindeki merkezcil kuvvet ve ivmenin yönü aşağıdaki seçeneklerden C) seçeneğinde doğru verilmiştir.
  • C simgesi cisme etki eden kuvvetin yönünü doğru olarak göstermektedir.
  • Merkezcil kuvvet ve merkezcil ivmenin yönü, cismin dönüş yaptığı noktaların merkezine doğru yönlendirilmiştir.