Saf bir katının 25ºC'de sıvı hâle geçtiği ve 75ºC'de kaynamaya başladığı bilinmektedir. Sıcaklığı 15ºC olan bu maddenin belirli bir miktarının ısıtılmaya başlandıktan sonra 4. dakikada erimeye başladığı ve 12. dakikada kaynamaya başladığı gözlenmiştir.Bu maddenin sıcaklık - zaman grafiği aşağıdakilerden hangisidir?A)-B) -C) -D) -E) -

Soru:

Fizik · 2024-01-15 00:20:55

Saf bir katının 25ºC'de sıvı hâle geçtiği ve 75ºC'de kaynamaya başladığı bilinmektedir. Sıcaklığı 15ºC olan bu maddenin belirli bir miktarının ısıtılmaya başlandıktan sonra 4. dakikada erimeye başladığı ve 12. dakikada kaynamaya başladığı gözlenmiştir.

Bu maddenin sıcaklık - zaman grafiği aşağıdakilerden hangisidir?

A)-
B) -
C) -
D) -
E) -

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:26:06

1. Adım: Erimenin ve Kaynamanın Sıcaklık Aralıklarında Olabileceğini Anlamak

• Erimek: Saf bir katı, belirli bir sıcaklıkta sıvı hâle geçer. Erime sıcaklığı, katı ve sıvı hâllerin aynı sıcaklıkta bir arada var olabileceği sıcaklıktır. - Kaynamak: Saf bir sıvı, belirli bir sıcaklıkta gaz hâle geçer. Kaynama sıcaklığı, sıvı ve gaz hâllerin aynı sıcaklıkta bir arada var olabileceği sıcaklıktır.

2. Adım: Maddenin Isıtma Dönemlerini Belirlemek

• Isıtma Dönemi: Sıcaklığı 15ºC olan bu maddenin belirli bir miktarı ısıtılmaya başlandıktan sonra 4. dakikada erimeye başladı. Bu, 4. dakikaya kadar maddenin sıcaklığının 25ºC'nin altında kaldığı, yani katı hâlinde olduğu anlamına gelir.
  • Isıtma Dönemi: Madde 4. dakikadan başlayarak 25ºC'ye ulaştı ve 25ºC'de erimeye başladı. 75ºC'ye ulaşana kadar maddenin sıvı hâlinde olduğu anlamına gelir.
  • Isıtma Dönemi: Madde 12.dakikada 75ºC'ye ulaştı ve kaynamaya başladı. Bundan sonra madde gaz hâlindedir.

3. Adım: Maddenin Sıcaklık - Zaman Grafiğini Çizmek

• Eriyen kısım: Zaman ekseni üzerinde 4 dakika ile 12 dakika arasındaki kısım, maddenin sıvı hâlinde olduğu dönemi temsil eder. Bu kısım, grafikte düz bir çizgi olarak gösterilir.
  • Kaynayan kısım: Zaman ekseni üzerinde 12 dakikadan sonraki kısım, maddenin gaz hâlinde olduğu dönemi temsil eder. Bu kısım, grafikte düz bir çizgi olarak gösterilir.

Cevap: D) - Bu grafikte, maddenin sıcaklığı zamanla artmaktadır. Maddenin sıcaklığı 4. dakikada 25ºC'ye ulaştığında, madde erimeye başlar. 12. dakikada 75ºC'ye ulaştığında ise, madde kaynamaya başlar.