Aşağıdakilerden hangisi sadece lipitlerin özelliklerindendir?A)Enerji kaynağı olarak kullanılırlar.B) Canlılarda yapıya katılırlar.C) Enerji kaynağı olarak kullanıldığında protein ve karbonhidratlara göre daha fazla metabolik su açığa çıkarırlar.D) Yapısında C, H ve O elementleri vardır.E) Dehidrasyonla üretilir, hidroliz reaksiyonlarıyla yıkılırlar.

Soru:

Biyoloji · 2024-01-15 00:20:59

Aşağıdakilerden hangisi sadece lipitlerin özelliklerindendir?

A)Enerji kaynağı olarak kullanılırlar.
B) Canlılarda yapıya katılırlar.
C) Enerji kaynağı olarak kullanıldığında protein ve karbonhidratlara göre daha fazla metabolik su açığa çıkarırlar.
D) Yapısında C, H ve O elementleri vardır.
E) Dehidrasyonla üretilir, hidroliz reaksiyonlarıyla yıkılırlar.

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:38:44

1. Adım: Soruyu anlama

Soruda, "Aşağıdakilerden hangisi sadece lipitlerin özelliklerindendir?" diye soruluyor. Bu soruya cevap vermek için, önce lipitlerin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

2. Adım: Lipitlerin özellikleri

Lipitler, canlılar için enerji depolama ve yapısal bileşenler olarak hizmet eden bir grup organik bileşiklerdir. Lipitlerin, protein ve karbonhidratlara göre daha fazla metabolik su açığa çıkarmaları, sadece kendilerine özgü bir özelliktir.

3. Adım: Seçenekleri değerlendirme

Şimdi, soruya verilen seçenekleri değerlendirebiliriz:

• A) Enerji kaynağı olarak kullanılırlar: Bu özellik hem lipitler hem de proteinler ve karbonhidratlar için geçerlidir.
  • B) Canlılarda yapıya katılırlar: Bu özellik de hem lipitler hem de proteinler ve karbonhidratlar için geçerlidir.
  • C) Enerji kaynağı olarak kullanıldığında protein ve karbonhidratlara göre daha fazla metabolik su açığa çıkarırlar: Bu özellik sadece lipitler için geçerlidir.
  • D) Yapısında C, H ve O elementleri vardır: Bu özellik hem lipitler hem de proteinler ve karbonhidratlar için geçerlidir.
  • E) Dehidrasyonla üretilir, hidroliz reaksiyonlarıyla yıkılırlar: Bu özellik hem lipitler hem de proteinler ve karbonhidratlar için geçerlidir.

4. Adım: Cevaplama

Soruya verilen cevap, C) Enerji kaynağı olarak kullanıldığında protein ve karbonhidratlara göre daha fazla metabolik su açığa çıkarırlar seçeneğidir.

Sonuç:

Lipitlerin sadece kendilerinde bulunan bir özelliği, enerji kaynağı olarak kullanıldığında protein ve karbonhidratlara göre daha fazla metabolik su açığa çıkarmalarıdır.