Virüsler için,I. Hücresel yapıları yoktur.II. Antibiyotiklerden etkilenirler.III. Mutasyona uğrarlar.İfadelerinden hangileri doğrudur?A)Yalnız IB) Yalnız IIC) Yalnız IIID) I ve IIIE) I, II ve III

Soru:

Biyoloji · 2024-01-15 00:21:00

Virüsler için,

I. Hücresel yapıları yoktur.

II. Antibiyotiklerden etkilenirler.

III. Mutasyona uğrarlar.

İfadelerinden hangileri doğrudur?

A)Yalnız I
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) I ve III
E) I, II ve III

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:43:09

Elbette, işte sorunun cevabı:

Adım 1: Virüsler, hücresel yapıları olmayan mikroskobik organizmalardır. Bu, onların hücre duvarı, hücre zarı ve sitoplazma gibi yapıları olmadığı anlamına gelir.

Adım 2: Virüsler, antibiyotiklerden etkilenmezler. Bunun nedeni, antibiyotiklerin bakterilerdeki spesifik proteinleri hedeflemesidir. Virüsler ise, protein yapısına sahip değildir.

Adım 3: Virüsler, mutasyona uğrayabilirler. Bu, onların genetik materyalinde meydana gelen değişikliklerdir. Mutasyonlar, virüslerin yapı veya davranışında değişikliklere yol açabilir.

Cevap: D. SadeceI ve III

Önemli Noktalar:

• Virüsler, hücresel yapıları yoktur. Yani, canlı hücrelerin yapılarına benzemezler.

• Virüsler, antibiyotiklerden etkilenmezler. Çünkü antibiyotikler, bakterileri öldürmek veya çoğalmasını engellemek için kullanılan ilaçlardır.

• Virüsler, mutasyona uğrarlar. Yani, genetik yapıları zaman içinde değişebilir.