Aşağıdakilerden hangisi 1967 Arap-İsrail savaşından sonra petrolün İsrail’e karşı bir silah olarak kullanılmasını sağlamak için Arap ülkelerince kurulmuş teşkilattır?A)OPECB) OECDC) AETD) AGİKE) OAPEC

Soru:

T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük · 2024-01-15 00:20:53

Aşağıdakilerden hangisi 1967 Arap-İsrail savaşından sonra petrolün İsrail’e karşı bir silah olarak kullanılmasını sağlamak için Arap ülkelerince kurulmuş teşkilattır?

A)OPEC
B) OECD
C) AET
D) AGİK
E) OAPEC

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:22:04

1. Adım: 1967 Arap-İsrail Savaşı nedir?

• 1967 Arap-İsrail Savaşı, 5 Haziran 1967'de İsrail ile Mısır, Ürdün, Suriye ve Lübnan arasında başlayan bir savaştır.
  • Savaş, İsrail'in, daha önce Mısır tarafından işgal edilen Sina Yarımadası, Gazze Şeridi, Batı Şeria, Doğu Kudüs, Golan Tepeleri ve Ürdün Vadisi'ni ele geçirmesiyle sonuçlandı.

2. Adım: Petrol, İsrail'e karşı nasıl bir silah olarak kullanıldı?

• Arap ülkeleri, İsrail'in topraklarını işgal etmesini ve Filistinlilere yönelik baskılarını protesto etmek için, 1973 yılında petrol ihracatını durdurma kararı aldılar.
  • Bu karar, dünya çapında bir petrol krizi yaratıp politik bir boyuta dönüştü.

3. Adım: OAPEC nedir?

• OAPEC (Arap Petrol İhracatçı Ülkeleri Teşkilatı), 1967 Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra, petrolün İsrail'e karşı bir silah olarak kullanılmasını sağlamak için Arap ülkelerince kurulmuş bir teşkilattır.
  • OAPEC'in amacı, petrol üreten Arap ülkelerinin çıkarlarını korumak ve petrol fiyatlarını kontrol etmektir.

Cevap: E) OAPEC