Onikiparmak bağırsağı ince bağırsağın ilk kısmıdır. Buraya pankreas ve karaciğer sindirim salgıları göndermektedir.Onikiparmak bağırsağına pankreastan salgı gönderen wirsung kanalı bir operasyonla kapatılacak olursaI. Kilo almaII. Safra salgısının sindirim kanalına ulaştırılamamasıIII. Yağ sindiriminde aksamaIV. İnce bağırsak villuslarında emilen besin miktarında azalmaolaylarından hangileri gözlenir?A)I ve IIB) II ve IIIC) III ve IVD) I, II ve IIIE) II, III ve IV

Soru:

Biyoloji · 2024-01-15 00:21:02
Ödev Yardım Forum

Onikiparmak bağırsağı ince bağırsağın ilk kısmıdır. Buraya pankreas ve karaciğer sindirim salgıları göndermektedir.

Onikiparmak bağırsağına pankreastan salgı gönderen wirsung kanalı bir operasyonla kapatılacak olursa

I. Kilo alma

II. Safra salgısının sindirim kanalına ulaştırılamaması

III. Yağ sindiriminde aksama

IV. İnce bağırsak villuslarında emilen besin miktarında azalma

olaylarından hangileri gözlenir?

A)I ve II
B) II ve III
C) III ve IV
D) I, II ve III
E) II, III ve IV

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:47:25

1. Adım: Onikiparmak bağırsağı, ince bağırsağın ilk kısmıdır. Pankreas ve karaciğer, sindirim salgılarını onikiparmak bağırsağına gönderir. 2. Adım: Pankreas, wirsung kanalı aracılığıyla onikiparmak bağırsağına salgı gönderir. Bu salgı, yağların sindirilmesinde önemli bir rol oynar. 3. Adım: Eğer wirsung kanalı bir operasyonla kapatılırsa, pankreas salgısı onikiparmak bağırsağına ulaşamaz. Bu da yağ sindiriminde aksamaya yol açar. 4. Adım: Yağ sindirimindeki aksama, kilo alımına neden olabilir. Ayrıca, safra salgısının sindirim kanalına ulaştırılamaması nedeniyle de kilo alımı görülebilir. 5. Adım: İnce bağırsağın villusları, besin maddelerinin emildiği yapılardır. Yağ sindirimindeki aksama, villuslarda emilen besin miktarının azalmasına neden olabilir.

Cevap: C) III ve IV Yağ sindiriminde aksama ve ince bağırsak villuslarında emilen besin miktarında azalma gözlenir.