Ayşe'de vitamin eksikliğine bağlı olarak kanın damar dışında geç pıhtılaştığı gözlenmiştir.I. D vitamini eksikliğiII. E vitamini eksikliğiIII. Uzun süre antibiyotik kullanımıIV. K vitamini eksikliğiBunun sebebi yukarıdakilerden hangileri olabilir?A)Yalnız IIIB) Yalnız IVC)  I ve IID)  III ve IVE) I, II ve IV

Soru:

Biyoloji · 2024-01-15 00:20:59

Ayşe'de vitamin eksikliğine bağlı olarak kanın damar dışında geç pıhtılaştığı gözlenmiştir.

I. D vitamini eksikliği

II. E vitamini eksikliği

III. Uzun süre antibiyotik kullanımı

IV. K vitamini eksikliği

Bunun sebebi yukarıdakilerden hangileri olabilir?

A)Yalnız III
B) Yalnız IV
C)  I ve II
D)  III ve IV
E) I, II ve IV

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:39:42

1. Adım: Ayşe'nin kanının damar dışında geç pıhtılaşması, kanında pıhtılaşmayı sağlayan maddelerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

2. Adım: Vitaminler, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için gereken temel besin ögeleridir.

3. Adım: D vitamini, kemik sağlığı için önemlidir. E vitamini, hücreleri serbest radikallerden korur. Uzun süre antibiyotik kullanımı, bağırsaktaki faydalı bakterilerin sayısını azaltabilir. K vitamini, kanın pıhtılaşması için gereklidir.

4. Adım: Bu durumda, Ayşe'nin kanının geç pıhtılaşmasının nedeni, III. Uzun süre antibiyotik kullanımı ve IV. K vitamini eksikliği olabilir.

Sonuç: Cevap D) III ve IV.