Aşağıdaki metin Yaşar Kemal’in “Hüyükteki Nar Ağacı” adlı romanından alınmıştır.“Memet: "Ne var elde,” dediSarı: "Hepsi gitti bir ben kaldım. Ben de gidiyordum ya, usta bu işe yarar dedi. Ben şoför olacağım. Yanında çalışıyorum ustanın.”Memet: "Sarı öküz?” dedi.Sarı: “Öküzlerin hepiciğini sattı Ağa. Senin sarı öküz var ya, onunla mor öküzü de kurban kesti. Şu makine var ya şu kocaman, ona biçerdöver derler, Ağa onu getirdiği gün sarı öküzleri mor öküzü tekerleğinin dibinde kurban kesti. Kanını tekerin dibine akıttı. Yaa, sarı öküzü kurban etti makinaya…”Memet düşündü kaldı.Sarı: “Bu var ya hem biçer hem döver, hem çuvala doldurur verir eline. İş kalmadı gayrı. Irgadın bini gelip bini gidiyor her gün. Adamın yüreği parça parça oluyor hallerine… Bizim usta bir yanıyor bunlara… Şu motorların hepsini kır, yak, diyor, git.. Bizim ustanın çok yüreği acıyor ırgat milletine.”Bu metne göre, 1950-1960 arası Türkiye’de;I. Tarıma verilen önemin azaldığı,II. Köyden kente göçün görüldüğü,III. Toplumsal değişim yaşandığıgibi gelişmelerden hangilerine rastlandığı söylenebilir?A)Yalnız IB) Yalnız IIC) I ve IIID) II ve IIIE) I, II ve III

Soru:

T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük · 2024-01-15 00:20:53

Aşağıdaki metin Yaşar Kemal’in “Hüyükteki Nar Ağacı” adlı romanından alınmıştır.

“Memet: "Ne var elde,” dedi

Sarı: "Hepsi gitti bir ben kaldım. Ben de gidiyordum ya, usta bu işe yarar dedi. Ben şoför olacağım. Yanında çalışıyorum ustanın.”

Memet: "Sarı öküz?” dedi.

Sarı: “Öküzlerin hepiciğini sattı Ağa. Senin sarı öküz var ya, onunla mor öküzü de kurban kesti. Şu makine var ya şu kocaman, ona biçerdöver derler, Ağa onu getirdiği gün sarı öküzleri mor öküzü tekerleğinin dibinde kurban kesti. Kanını tekerin dibine akıttı. Yaa, sarı öküzü kurban etti makinaya…”

Memet düşündü kaldı.

Sarı: “Bu var ya hem biçer hem döver, hem çuvala doldurur verir eline. İş kalmadı gayrı. Irgadın bini gelip bini gidiyor her gün. Adamın yüreği parça parça oluyor hallerine… Bizim usta bir yanıyor bunlara… Şu motorların hepsini kır, yak, diyor, git.. Bizim ustanın çok yüreği acıyor ırgat milletine.”

Bu metne göre, 1950-1960 arası Türkiye’de;

I. Tarıma verilen önemin azaldığı,

II. Köyden kente göçün görüldüğü,

III. Toplumsal değişim yaşandığı

gibi gelişmelerden hangilerine rastlandığı söylenebilir?


A)Yalnız I
B) Yalnız II
C) I ve III
D) II ve III
E) I, II ve III

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.