Düzgün B manyetik alanına giren iletken A , B ve C çerçevelerinin K - L , M - N ve P - R noktaları arasındaki tellerde oluşan indüksiyon akımlarının yönleri hangi seçenekte doğru verilmiştir?               K - L             M - N              P - R       A)        4                      3                    2B)         4                      3                    4C)         2                      1                    2D)         2                      3                    4E)         4                      1                    2

Soru:

Fizik · 2024-01-15 00:20:56
Ödev Yardım Forum

Düzgün B manyetik alanına giren iletken A , B ve C çerçevelerinin K - L , M - N ve P - R noktaları arasındaki tellerde oluşan indüksiyon akımlarının yönleri hangi seçenekte doğru verilmiştir?   

K - L             M - N              P - R      

A)        4                      3                    2
B)         4                      3                    4
C)         2                      1                    2
D)         2                      3                    4
E)         4                      1                    2

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:32:14

1. Adım: Faradeyas Kanunu ve Lenz Yasası

• Faradeyas Kanunu: Bir manyetik alanın değişimi, iletkende bir indüksiyon akımı oluşturur.
  • Lenz Yasası: İndüksiyon akımı, manyetik alanın sayısını ve yönünü zıtlaştırmaya çalışır.

2. Adım: K - L Noktaları

• K - L arasında hareket eden iletken çerçeve, düzgün B manyetik alanına girmektedir.
  • Faradeyas Kanunu'na göre, bu hareket bir indüksiyon akımı oluşturur.
  • Lenz Yasası'na göre, indüksiyon akımı B manyetik alanının sayısını ve yönünü zıtlaştırmaya çalışır.
  • Bu nedenle, K - L noktaları arasındaki indüksiyon akımı saat yönünün tersine doğru akar.

3. Adım: M - N Noktaları

• M - N arasında hareket eden iletken çerçeve, düzgün B manyetik alanından çıkmaktadır.
  • Faradeyas Kanunu'na göre, bu hareket bir indüksiyon akımı oluşturur.
  • Lenz Yasası'na göre, indüksiyon akımı B manyetik alanının sayısını ve yönünü zıtlaştırmaya çalışır.
  • Bu nedenle, M - N noktaları arasındaki indüksiyon akımı saat yönünde akar.

4. Adım: P - R Noktaları

• P - R arasında hareket eden iletken çerçeve, düzgün B manyetik alanıyla aynı yönü hareket etmektedir.
  • Dolayısıyla, manyetik alanın şiddeti ve yönü değişmez.
  • Faraday Kanunu'na göre, manyetik alanın değişimi olmazsa indüksiyon akımı oluşmaz.
  • Bu nedenle, P - R noktaları arasındaki tellerde indüksiyon akımı oluşmaz.

Cevap: E)         4                      1                    2