"Dokuz yıl yanlış yolda yürüdüm. Astrologlara da başvurdum onlar da kan, et ve gururdan oluşan insanı sorumluluktan kurtarmak için bu davranışınızın nedeni Mars, Venüs diyorlardı. Çok yakın bir arkadaşımı kaybettim. Kendime Tanrıya güven dediğimde itaat etmiyordu. Kaybettiği insan güvenmesini istediğim hayalden daha gerçek ve daha iyiydi. Kartaca'ya gittim, zaman ve insanlar acıyı dindirdiler. Yirmi beşimde Aristo'nun kategorilerini tek başıma okudum ve elime hiçbir şey geçmedi." Augustinus'a ait bu parçadan, filozof ile ilgili aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılamaz?A)Çektiği acılardan kurtulmaya çalışmıştır.B) Gerçeğin bilgisine ulaşmak için farklı yollar denemiştir.C) Astrolojinin sunduğu bilgileri benimsemiştir.D) Doğruyu bulma yolunda kendi içinde savaş vermiştir.E) Aradığı cevapları bulmak için felsefeden yararlanmayı denemiştir.

Soru:

Felsefe · 2024-01-15 00:20:58

"Dokuz yıl yanlış yolda yürüdüm. Astrologlara da başvurdum onlar da kan, et ve gururdan oluşan insanı sorumluluktan kurtarmak için bu davranışınızın nedeni Mars, Venüs diyorlardı. Çok yakın bir arkadaşımı kaybettim. Kendime Tanrıya güven dediğimde itaat etmiyordu. Kaybettiği insan güvenmesini istediğim hayalden daha gerçek ve daha iyiydi. Kartaca'ya gittim, zaman ve insanlar acıyı dindirdiler. Yirmi beşimde Aristo'nun kategorilerini tek başıma okudum ve elime hiçbir şey geçmedi." 

Augustinus'a ait bu parçadan, filozof ile ilgili aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılamaz?

A)Çektiği acılardan kurtulmaya çalışmıştır.
B) Gerçeğin bilgisine ulaşmak için farklı yollar denemiştir.
C) Astrolojinin sunduğu bilgileri benimsemiştir.
D) Doğruyu bulma yolunda kendi içinde savaş vermiştir.
E) Aradığı cevapları bulmak için felsefeden yararlanmayı denemiştir.

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.