Aşağıda ifade edilen özelliklerden hangisi, birbirinden farklı âlemlere ait iki canlının ortak özelliği olamaz?A)Tek hücreli olmaB) Prokaryot hücre yapısına sahip olmaC) Hücre duvarı bulundurmaD) Fotosentez yapmaE) Sinir sistemine sahip olma

Soru:

Biyoloji · 2024-01-15 00:21:00

Aşağıda ifade edilen özelliklerden hangisi, birbirinden farklı âlemlere ait iki canlının ortak özelliği olamaz?

A)Tek hücreli olma
B) Prokaryot hücre yapısına sahip olma
C) Hücre duvarı bulundurma
D) Fotosentez yapma
E) Sinir sistemine sahip olma

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:43:08

1. Adım: Soruyu dikkatlice oku ve anla.

2. Adım: İki canlının farklı âlemlere ait olduğunu ve ortak özelliklerinin olması gerektiğini belirle.

3. Adım: Soruda verilen seçenekleri tek tek değerlendir.

A) Tek hücreli olma: Bu özellik, birbirinden farklı âlemlere ait iki canlının ortak özelliği olabilir. Örneğin, bakteri ve öglena hem tek hücrelidir hem de farklı âlemlere aittir.

B) Prokaryot hücre yapısına sahip olma: Bu özellik de birbirinden farklı âlemlere ait iki canlının ortak özelliği olabilir. Örneğin, bakteri ve arke hem prokariotik hücre yapısına sahiptir hem de farklı âlemlere aittir.

C) Hücre duvarı bulundurma: Bu özellik de birbirinden farklı âlemlere ait iki canlının ortak özelliği olabilir. Örneğin, mantar ve bitki hem hücre duvarına sahiptir.

D) Fotosentez yapma: Bu özellik, birbirinden farklı âlemlere ait iki canlının ortak özelliği olamaz. Çünkü fotosentez, yeşil bitkilerin özel bir özelliğidir. Hayvanlar ve mantarlar fotosentez yapamaz.

E) Sinir sistemine sahip olma: Bu özellik de birbirinden farklı âlemlere ait iki canlının ortak özelliği olamaz. Çünkü sinir sistemi, hayvanların özel bir özelliğidir. Bitkiler ve mantarlar sinir sistemine sahip değildir.

Cevap: E) Sinir sistemine sahip olma