Sıvının yüzey gerilimini azaltmak, sıvının diğer maddelerle etkileşimini kolaylaştırır.Buna göre,I.   Suyun sıcaklığını arttırmakII.  Suyun içine deterjan koymakIII. Suya tuz eklemekişlemlerinden hangileri yapılırsa suyun diğer maddelerle etkileşimi artar?A)Yalnız IB) Yalnız IIC) I ve IID) II ve IIIE) I, II ve III

Soru:

Fizik · 2024-01-15 00:20:54

Sıvının yüzey gerilimini azaltmak, sıvının diğer maddelerle etkileşimini kolaylaştırır.
Buna göre,
I.   Suyun sıcaklığını arttırmak
II.  Suyun içine deterjan koymak
III. Suya tuz eklemek
işlemlerinden hangileri yapılırsa suyun diğer maddelerle etkileşimi artar?

A)Yalnız I
B) Yalnız II
C) I ve II
D) II ve III
E) I, II ve III

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:23:53

1. Adım: Sıvının yüzey gerilimi hakkında bilgi edinme

• Sıvının yüzey gerilimi, bir sıvının yüzeyinde oluşan ve sıvının diğer maddelerle etkileşimini zorlaştıran bir kuvvettir.
  • Yüzey gerilimi, sıvının moleküllerinin birbirine çekilmesinden kaynaklanır.
  • Yüzey gerilimi sayesinde, sıvılar damla şeklinde kalabilir ve diğer maddelerin yüzeylerinde yayılmazlar.

2. Adım: Sıvının yüzey gerilimini azaltmanın önemini ve nedenlerini öğrenme

• Sıvının yüzey gerilimini azaltmak, sıvının diğer maddelerle etkileşimini kolaylaştırır.
  • Bu sayede, sıvılar temizlik, emülsifikasyon ve dağıtım gibi işlemlerde daha etkili bir şekilde kullanılabilir.

3. Adım: Suyun yüzey gerilimini azaltmanın yöntemlerini belirleme

• Suyun yüzey gerilimi, aşağıdaki işlemler yapılarak azaltılabilir:
    • Suyun sıcaklığını arttırmak
    • Suyun içine deterjan koymak
  • Suyun sıcaklığını arttırmak, su moleküllerinin hareketini hızlandırır ve birbirlerine olan çekim güçlerini azaltır. Bu sayede, yüzey gerilimi azalır.
  • Suyun içine deterjan koymak, deterjan moleküllerinin su moleküllerinin arasına girmesine ve birbirlerine olan çekim güçlerini azaltmasına neden olur. Bu sayede, yüzey gerilimi azalır.

4. Adım: Soruyu çözme

• Soruda, suyun yüzey gerilimini azaltmak için hangi işlemlerin yapılabileceği sorulmaktadır.
    1. ve 2. adımlarda öğrendiklerimizden, suyun yüzey gerilimini azaltmak için suyun sıcaklığını arttırmanın ve suyun içine deterjan koymanın yapılabileceğini biliyoruz.
  • Bu nedenle, cevap (C) I ve II'dir.