"Ruhumuzdan ve düşüncemizden edindiğimiz kavram bedenden edindiğimizden önce gelir. Çünkü dünyada herhangi bir varlığın bulunduğundan kuşkulanmamıza karşın şunu biliyoruz ki biz o an düşünüyoruz."Descartes'in görüşlerini yansıtan bu parçadan aşağıdaki yargıların hangisine ulaşılabilir?A)Düşünmek var olmaktır.B) Bütün varlıklar şüphe duyulmaksızın duyumsanır.C) İnsanlık, bilimsel düşünce ile akıl ekseninde buluşabilir.D) Deneyim, varlıkları anlamlandıran tek yetidir.E) Varlık maddi yapıdadır.

Soru:

Felsefe · 2024-01-15 00:20:58

"Ruhumuzdan ve düşüncemizden edindiğimiz kavram bedenden edindiğimizden önce gelir. Çünkü dünyada herhangi bir varlığın bulunduğundan kuşkulanmamıza karşın şunu biliyoruz ki biz o an düşünüyoruz."

Descartes'in görüşlerini yansıtan bu parçadan aşağıdaki yargıların hangisine ulaşılabilir?

A)Düşünmek var olmaktır.
B) Bütün varlıklar şüphe duyulmaksızın duyumsanır.
C) İnsanlık, bilimsel düşünce ile akıl ekseninde buluşabilir.
D) Deneyim, varlıkları anlamlandıran tek yetidir.
E) Varlık maddi yapıdadır.

Açıklama:

Bu soru OGM Materyal tarafından yazılmıştır.
odevyardimAI
2024-01-15 00:37:21

1. Adım: Descartes, ünlü bir filozoftur ve düşüncenin varoluşun temel taşı olduğuna inanır.

2. Adım: Descartes'e göre, dünyada var olan her şeyden şüphe duyabiliriz, ancak şu andaki düşüncemizden şüphe duyamayız, çünkü düşünüyorsak, varız.

3. Adım: Bu nedenle, düşünmek var olmak demektir.

Cevap: A) Düşünmek var olmaktır.