Kalkan zararla oturur atasözü ile ilgili bir masal yazınız.

Soru:

Diğer · 2022-03-17 23:28:29
Kalkan zararla oturur atasözü ile ilgili bir masal yazınız.
rustemsrky
2022-03-18 00:35:10

Öfke ile Kalkan Zararla Oturur ile İlgili Hikaye

Ayşe çok öfkeli genç kızdır. Kendisi de öfkesinin farkında. Öfkesini yenmek için terapilere katılır, müzik dinler, spor dinler, uyumaya çalışır. Öfkelendiği zaman ne yapacağını kimse kestiremez. Ayşe için öfkeli olmak sinir olmakla eşdeğerdir.

Bir gün hafta sonu arkadaşlarıyla gezmeye gider. Sevdiği arkadaşları ardır, birde tanımadığı iki üç kişi daha görmüştür. Birlikte yemeğe giderler, masaya oturur herkes yiyeceklerini söyler. Herkes afiyetle yedikten sonra hesap ödeme zamanı gelir. Bazı arkadaşlar hesaba hiç göz atmadan gözünü başka yöne çevirir. Ayşe bunu görünce sinirlenerek masadakilere ters bakışlar atar. Herkesin yediğini ödemesi gerekir, fakat bunu yapmayan birileri var. Ayşe herkese seslenerek “arkadaşlar herkes yediğini öderse masadan kalkalım” der. Bunun üzerine herkes gözlerini Ayşe’ye diker. Ayşe sinirle elini masaya vurarak “yediklerinizin parasını ödeyin” der. Herkes birden bire taş kesilir. Ayşe neden böyle yaptığını kimse kestiremez. Sevdiği arkadaşları da olayı üzerine alır.

Ayşe’nin ani çıkışları ve öfkesini kontrol edememesi arkadaşlık bağlarına zarar vermekte. Arkadaşları o günden sonra bir daha Ayşe ile görüşmemişlerdir. Herkesin içinde o denli bir çıkış yapması rahatsızlık vermiştir. Ayşe hatasını sonradan anlamıştır ama her şey için çok geç olmuştur. Öfke ile hareket etmesinden dolayı arkadaşlarını kaybetmiştir.